Статьи о здоровье

Екзема домогосподарок. Як захистити шкіру рук?

Іритантний (простий) контактний дерматит (ІКД) є найпоширенішою формою екзематозного запалення шкіри рук. Хоча інша його назва – екзема домогосподарок, трапляється він переважно у людей, які працюють у сфері прибирання, громадського харчування, охорони здоров'я, механічних робіт та перукарнях, де наявен контакт шкіри рук з хімічними речовинами та іншими подразниками. Особливо сприйнятливі ті, хто має атопічний дерматит в анамнезі.

ІКД – це неспецифічна неалергічна реакція шкіри на пряме пошкодження від сильних хімічних речовини, таких як кислоти або луги (гострий токсичний ІКД), або від багаторазового впливу подразників низького рівня, таких як вода, мило та шампуні, інші речовини, що містять поверхнево активні речовини (ПАРи)  (хронічний кумулятивний ІКД).

Взагалі-то, наша шкіра має на поверхні зовнішнього шару епідермісу свій захисний природній бар’єр від будь-яких подразників – водно-ліпідну мантію. До складу якої входять натуральний зволожуючий фактор (продукти деградації філагрину), який абсорбує воду з повітря та утримує її в роговому шарі епідермісу, та поверхневі ліпіди (цераміди, холестерол, вільні жирні кислоти), які створюють водонепроникну захисну плівку для запобігання трансепідермальної втрати рідини, а також бар'єр проти потрапляння мікроорганізмів.

Оскільки компоненти натурального зволожучого фактора є водорозчинними, надмірний контакт з водою може призводити до їх видалення разом з нею. ПАРи у складі миючих засобів через багаторазовий контакт зі шкірою здатні емульгувати вже згадані ліпіди, після чого їх також можна легко змити водою з поверхні епідермісу. На виході шкіра втрачає свій захисний бар’єр та стає сприйнятливою до посиленого прямого токсичного впливу раніше добре переносимих подразників.

Клінічно це проявляється спочатку у вигляді почервоніння, сухості, лущення, болісних тріщин у місцях складок суглобів, потім з подальшим подразненням приєднується гостре екзематозне запалення – з’являються пухирці, мокнення, свербіж, з наступним утворенням кірочок. Через постійне розчухування можливе приєднання вторинної інфекції. 

Найкраще лікування ІКД – це уникнення того, що його спричинило. Проте не завжди можливо уникнути професійних обов’язків, виконання яких через екзему рук може значно ускладнитися. Тому особлива увага приділяється контролю та профілактиці:

  • Якщо Вам потрібно очистити руки, вимийте їх теплою (не гарячою) водою та миючим засобом без ароматизаторів та агресивних ПАРів (лаурилсульфат натрію).
  • Акуратно промокайте руки сухими серветками та нанесіть ліпідовідновлюючий (бар’єрний) крем відразу після миття рук, а також декілька разів на день, коли відчуваєте сухість рук.
  • Уникайте безводних антибактеріальних очищувачів, які часто містять такі інгредієнти, як спирт.
  • Використовуйте комбінацію вінілових і бавовняних (одягаються під перші) рукавичок під час роботи, яка передбачає змочування рук.
  • Якщо Ви працюєте з продуктами, такими як картопля, цибуля, перець, м'ясо або кислі фрукти, використовуйте одноразові рукавички.
  •  Знімайте кільця з пальців під час виконанням робіт та перед миттям та сушінням рук, оскільки вода та подразники можуть «потрапити в пастку».
  • Не мийте посуд чи одяг вручну. Замість цього використовуйте посудомийну та пральну машини. 

Ксенія Ткачишина, лікар-дерматовенеролог, косметолог 

Не откладывайте Ваше здоровье "на потом"!

Звоните прямо сейчас, чтобы записаться на консультацию к хорошему специалисту в Киеве:

(044) 486-28-17(044) 486-28-88(044) 486-59-51(044) 501-25-97.