Статьи о здоровье

Темні кола та мішки під очима
Мабуть, одна з небагатьох побічних дій карантина – це можливість нарешті виспатися та позбавитися від темних кіл під очима! Але, мабуть, хтось з Вас помітив, що не дивлячись на 8+ годинний сон протягом карантину в Україні (для тих, хто вже збився з підрахунку;) темні кола та мішки нікуди не зникли, або лише частково зменшились. Чому це так, та що з цим роботи? Давайте розберемося!
Шкіра в ділянці повік є найтоншою у нашому організмі, майже, прозорою, з відсутністю або мінімальною підшкірною клітковиною. Різні анатомічні фактори сприяють появі темних кіл, включаючи вікові зміни, такі як опущення очноямкового нижнього краю та втрату об’єму виличної кістки, що призводять до натягнення орбітальної підтримуючої зв'язки та зв'язки слізної борозни (the tear trough-orbicularis retaining ligament complex). У міру того, як опускається лицевий жир, відносно нееластичні зв'язки призводять до його огородження і появи вираженого нижнього краю очниці (псевдогрижі). Утворена западина призводить до затінення ділянки носослізної борозни, яке особливо погіршується при верхньому стельовому освітленні. Саме це є структурним типом темних кіл під очима.

Також існує пігментний тип периорбітальної гіперпігментації, який може бути обумовленний надмірним сонячним опроміненням, постзапальною гіперпігментацією внаслідок атопічного або алергічного контактного дерматиту, невусами Ота та Хорі, використанням очних гіпотензивних препаратів, а також системними захворюваннями, такими як хвороба Аддісона тощо.

На останній хворобі хочу зробити наголос, адже при ній НЕ виділяється у відповідь на стресс гормон – кортизол, що призводить до підвищення рівня гормонів АКТГ та альфа-метаноцитстимулюючого гормону (мають спільного попередника – прогормон ПОМК). Не існує ніякого “синдрому втомлених наднирників”, при якому, начебто, кортизол не виділяється наднирниками (втомились;) при хронічному стрессі і, начебто, тому і з’являються темні кола під очима. При будь-якому стрессі кортизол виділяється, більш того він є головним інгібітором синтезу кортиколіберину і утворення ПОМК.

Виникає запитання, чому ж тоді темні кола під очима таки з’являються при стрессі (хронічний недосип – це ж також стресс)? От ми й підійшли до судинного типу периорбітальної гіперпігментації. Пам’ятаєте ж, що шкіра в цій ділянці надзвичайно тонка? Тривалий стрес погіршує здатність шкіри відновлюватися, виробляти колаген та еластин. Відповідно, відбувається ще більше її стонщення, а тому нижче розташовані структури (судини, круговий м’яз ока) дуже гарно просвічують. Це ж стосується не тільки стрессу, а також і паління, неправильно підібраного догляду за шкірою, нераціонального харчування – факторів, які призводять до погіршення якості шкіри та відвопідного її стоншення.

Звичайно, є ще генетична схильність до темних кіл під очима, що може обумовлюватися поверхневим розташування судин шкіри, особливостями анатомії обличчя. Також не треба забувати, що одразу два, або три описані типи периорбітальної гіперпігментації можуть бути присутніми!

Знаючи причину темних кіл під очима можна ефективно від них позбавитися! Якщо це пігментний тип, буде ефективним застосування пілінгів, мезотерапії з вітаміном С, відбілюючих засобів. Якщо структурний тип – використання філлерів, блефаропластика. І якщо судинний тип – обов’язкова модифікація способу життя, правильно підібранний догляд за шкірою навколо очей, біоревіталізація.

Ксенія Ткачишина, лікар-дерматовенеролог, косметолог 

Не откладывайте Ваше здоровье "на потом"!

Звоните прямо сейчас, чтобы записаться на консультацию к хорошему специалисту в Киеве:

(044) 486-28-17(044) 486-28-88(044) 486-59-51(044) 501-25-97.