Статьи о здоровье

“Гормональні мазі”. Чого слід та не слід боятися?
Місцеві глюкокортикостероїди (ГКС) aka “гормональні мазі” наразі набули широкого використання при багатьох дерматологічних захворюваннях через їх ефективність, а також тому, що вони є набагато більш косметично прийнятні, ніж деякі альтернативи. Але завжди існує дві крайності, коли одні пацієнти використовують їх як панацею від усіх шкірних хвороб, а інші бояться як грому тих самих “мазей з гормоном”.
Звичайно, всі ці страхи не безпідставні, адже неправильне використання місцевих ГКС, дійсно, може призвести як до місцевих небажаних ефектів, так і до потенційно серйозних системних проблем. Кожен лікар, а тим паче дерматолог, повинен знати про класифікацію ГКС за силої їх дії. Для зручності, гортайте карусель – там Ви знайдете у класифікації найчастіше використовувані ГКС, їх торгівельні назви та лікарські форми, активні речовини в їх складі та концентрації (моя робота;).

Давайте розберемося! Чого НЕ слід боятися?


· використання ГКС І класу при лікуванні слабкозапальних явищ на шкірі, особливо у ділянках обличчя, шиї та анатомічних складок
· використання метилпреднізолону ацепонату (Адвантан®) у дітей першого року життя
· використання ГКС І та ІІ класів під час вагітності (згідно Американській академії дерматології (2013) для більшості дерматологічних захворювань під час вагітності місцеві ГКС – найбезпечніший вибір та терапія першої лінії)
· використання ГКС ІІ класу при відсутності ефекту від лікування ГКС І класу, при лікуванні гострозапальних захворювань у міжпальцевих ділянках, на шкірі обличчя (ВИКЛЮЧЕННЯ – розацеа, періоральний дерматит, легкі-середньотяжкі форми акне) у дорослих та дітей ранього дитячого віку
· використання ГКС ІІІ класу НЕ більше 2 тижнів при лікуванні хронічних стійких дерматозів (також стосується використання гідрокортизону-17-бутирату (Локоїд®) та флютиказону пропіонату (Кутівейттм) у дітей першого року життя)


Чого СЛІД боятися?


· САМОЛІКУВАННЯ
· використання ГКС ІV класу – клобетазолу пропіонат (Дермовейттм та Кловейт®) – адже вони по силі дії можуть бути порівняні з системними ГКС (до 600 разів потужніші, ніж ГКС І класу). Препарати цього класу призначаються завжди останніми, тільки якщо курси лікування іншими ГКС не дали результату. Тож якщо лікар бачить Вас перший раз у житті і призначив ГКС ІV класу – тікайте від нього!
· використання ГКС І та ІІ класу більше 3-4 тижнів (при лікуванні гострозапальних захворювань перевага надається коротким інтермітуючим курсам ГКС ІІІ класу)
· використання ГКС ІІІ класу (тим паче ІV) у ділянках обличчя та анатомічних складок
· використання будь-якого ГКС при лікуванні виразок

Ксенія Ткачишина, лікар-дерматовенеролог, косметолог

Не откладывайте Ваше здоровье "на потом"!

Звоните прямо сейчас, чтобы записаться на консультацию к хорошему специалисту в Киеве:

(044) 486-28-17(044) 486-28-88(044) 486-59-51(044) 501-25-97.