Main Menu
Мы решим Ваши проблемы!
(068) 162-000-7
Чорний акантоз. Як не пропустити важливе?
Можливо, Ви колись (на пляжі, наприклад) звертали увагу на те, що у деяких людей шкіра у складках (частіше пахвинних/пахових) буває темнішою ніж шкіра інших ділянок тіла? Поговоримо сьогодні про важливий симптом, який кожен із Вас зустрічав, але не приділяв значної уваги. А можливо навпаки, дехто з Вас намагався (скоріш за все безрезультатно) відбілити ту злощасну гіперпігментацію у ділянці бікіні, або ж постійно видаляв ті “вісюльки” зі шкіри під пахвами, не замислюючись, а чому це все виникає?
Чорний акантоз – ділянка гіперпігментації та потовщення шкіри у молодих людей, яка виникає у ділянках великих складок. Це не захворювання шкіри як таке, це ознака внутрішньої хвороби організму! На останніх словах повинно було стати лячно;) Але є гарна новина, злоякісний чорний акантоз зустрічається значно рідше, ніж доброякісний. Поговоримо про обидва варіанти, їх найпоширеніші причини та зрозуміємо, чому жодне місцеве лікування не допоможе, якщо не лікувати причину зсередини!
Коли людина їсть (особливо стосується швидких вуглеводів), її підшлункова залоза виробляє інсулін, який дозволяє одному з кінцевих продуктів травлення - глюкозі - увійти всередину клітин, які використовують її як паливо. Якщо палива надходить забагато, то організм відкладає його про запас (Ваші жирові відкладення передавали вітання;) та, відповідно, виникає потреба у більшій кількості інсуліну. Люди з надмірною вагою, як правило, з часом виробляють стійкість до дії інсуліну, що призводить до накопичення глюкози у крові, що, в свою чергу, призводить до збільшення рівня інсуліну в крові. У пацієнтів з доброякісним чорним акантозом було з’ясовано, що інсулін та інсуліноподібний фактор росту (IGF) сприяють більш швидкому поділу кератиноцитів і шкірних фібробластів, зв’язуючись з кератиноцитарними рецепторами IGF-1. Розібралися, чому шкіра потовщується. Але чому вона ще і темніє? Йдемо далі.
Коли людина забагато їсть, її жирова тканина намагається це якось виправити, виділяючи такий гормон, як лептин. У фізіологічних умовах, він пригнічує синтез інсуліну, сприяє ліполізу («спалюванню жиру»), зменшує апетит, діючи на дугоподібне ядро гіпоталамуса. Окрім лептина, у цьому ендокринному контурі є ще альфа-меланоцитстимулюючий гормон (α-MSH), який, синтезуючись також у дугоподібному ядрі, окрім вже згаданих функцій лептина, має ще фунцію збільшення пігментації шкіри. Все було би добре, якби з часом не вироблялась стійкість також і до лептина з α-MSH. Ось ми і підійшли до однієї з найчастіших причин чорного акантозу – ожиріння та інсулінорезистетністі (читати «передцукровий діабет»)! Допоможе тут суто місцеве лікування?
А тепер про злоякісний чорний акантоз, який є паранеопластиним синдромом, та може бути асоційований з пухлинами ШКТ, урогенітальної системи, яєчників, молочних залоз і простати. Підвищений трансформуючий фактор росту (TGF), який виділяється пухлиною, діє на шкіру через рецептор епідермального фактора росту (EGFR), сприячи її потовщенню.
Ксенія Ткачишина, лікар-дерматовенеролог, косметолог
Не откладывайте Ваше здоровье "на потом"!
Звоните прямо сейчас, чтобы записаться на консультацию к хорошему специалисту в Киеве:
(044) 486-28-17, (044) 486-28-88, (044) 486-59-51, (044) 501-25-97.