Статьи о здоровье

Підступне сонце та захисні крема з SFP

Відпочинок. Літо. Сонце. Хтось подумає про пляж, для когось – це гори, для інших – пішохідні прогулянки туристичними маршрутами. А чому тільки літо? А як же травневі свята та оксамитовий сезон? А тим більше гірськолижний сезон?

Невідємним супутником в усіх цих випадках є сонячне ультрафіолетове випромінювання. Невелика його кількість, дійсно, є корисною та використовується з лікувальною метою. Проте тривале опромінення людини УФ-променями може викликати як гострі, так і хронічні наслідки для здоров’я людини та, перш за все, для шкіри!

Сонячні опіки та засмага – всім відомі приклади гострого надмірного впливу УФ-випромінювання. Наявність в анамнезі сонячних опіків (навіть тих, які Ви отримали в дитячому, підлітковому і юнацькому віці – у саме той час для подорожей і активного відпочинку на сонці), можуть зіграти фатальну роль у розвитку пухлин в наступні роки.

Через кумулятивний ефект УФ-випромінювання у шкірі надалі відбуваються адаптативні дегенеративні зміни, перш за все фіброзної тканини, що призводить до потовщення шкіри, появи зморшок, лентіго, невусів, порушення пігментації та передчасного старіння (photoaging).

Хронічний вплив УФ-випромінювання може призвести до появи раку шкіри! Велика кількість досліджень свідчить про те, що ризик злоякісної меланоми співвідноситься з генетичними особливостями та неправильною поведінкою людини на сонці. За даними ВООЗ, щорічно у всьому світі реєструється приблизно 48 000 смертей, пов'язаних з меланомою.  

УФ-індекс був розроблений міжнародними зусиллями ВООЗ для підвищення обізнаності громадськості та попередження людей про необхідність захисту від сонця. Цей індекс є простим вимірюванням рівня УФ-випромінювання на поверхні Землі та показником потенціалу пошкодження шкіри. Його значення залежить від часу доби (60% УФ отримують о 10-14 годинах), пори року, географічного розташування (чим ближче до екваторіальних регіонів, тим вище рівень УФ-випромінювання), висоти над рівнем моря (УФ збільшується на 4% на кожні 300 метрів збільшення висоти), наявності хмар на небі (понад 90% УФ може проникати крізь них), озонових дір (озоновий шар абсорбує УФ) та від ступеню відбиття (свіжий сніг може відбивати до 80% УФ-випромінювання, сухий пляжний пісок близько 15% і морська піна близько 25%). Наразі значення УФ-індексу доступні у кожному застосунку “Погода” на Ваших смартфонах! Якщо його значення більше 2 – обов’язково потрібен захист від сонця за допомогою одягу, сонцезахисного крему та широкого капелюха. Якщо його значення більше 7 – не рекомендовано взагалі знаходитися на дворі!

Спектр ультрафіолету(УФ) поділяється на УФ-А промені, УФ-В промені та УФ-С промені (не досягають поверхні Землі). Відповідно, для захисту шкіри від перших двох видів випромінювання необхідно обирати тільки засоби широкого спектру  (UVA/UVB), на пакуванні яких за новими вимогами 2019 року американського управління продовольства та медикаментів (FDA) обов’язково повинно бути про це вказано великими літерами! Адже у більшості випадків сонцезахисні засоби пропонують лише захист від УФ-В променів. Також згідно згаданих вимог FDA тільки надало свій знак схвалення двом діючим сонцезахисним компонентам кремів з SPF - оксиду цинку та діоксиду титану (фізичні фактори); такі два компоненти як РАВА та trolamine salicylate (triethanolamine salicylate) заборонені через їх небезпечність;  інші 12 компонентів потребують вивчення.

Обов’язково такі крема потрібно наносити кожні 2 години по 2 мг на кожен см2 шкіри (приблизно 30 мл на всю поверхню тіла), а також перед і після купання у водоймах!!! У виборі крему з SPF потрібно обов’язково знати свій фототип шкіри, а також свій тип шкіри – з чим беззаперечно краще звернусь до лікаря-дерматолога, адже сонцезахисні засоби вважаються безрецептурними препаратами, а тому повинні бути придбанні лише в аптеках!    

Ксенія Ткачишина, 

Лікар-інтерн дерматовенеролог, косметолог

Не откладывайте Ваше здоровье "на потом"!

Звоните прямо сейчас, чтобы записаться на консультацию к хорошему специалисту в Киеве:

(044) 486-28-17(044) 486-28-88(044) 486-59-51(044) 501-25-97.